Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku!

Zapoznaj się z mechanizmem działania Downoteki - nie jest skomplikowany i szybko nauczysz się korzystać ze wszystkich funkcji.

Schemat przekazywania informacji i książek jest następujący:

Zaczynamy teraz krótki kurs "obsługi" - wszystkie informacje i czynności związane z obiegiem książki wykonujesz w ostatniej kolumnie tabeli. I tak od samego początku, czyli masz chęć coś przeczytać - wtedy...

1. Zapisujesz się do kolejki oczekujących na książkę - w wierszu odpowiadającym danej pozycji klikasz link "zapisz się na książkę". Jeśli masz szczęście i książka jest dostępna "od ręki" (kolor zielony) wtedy jesteś pierwsza(y) w kolejce, a jeśli szczęścia trochę zabrakło (kolor szary) wtedy stajesz na końcu kolejki jako numer X.

2. Po zapisaniu się do kolejki otrzymujesz informację, że "jesteś zapisana(y) na książkę" i że "możesz się wypisać" z kolejki (kolor niebieski). Klikając na link pod słowem "wypisać" po prostu rezygnujesz z czekania w kolejce na książkę. Zawsze możesz zapisać się ponownie.

3. Gdy znajdujesz się na pierwszym miejscu w kolejce, a osoba aktualnie posiadająca książkę ukończy lekturę i przygotowuje się do wysłania do Ciebie książki, otrzymujesz powiadomienie, że "użytkownik Y pobrał z bazy Downoteki adres, pod który zostanie wysłana książka" (kolor czerwony).

4. Gdy osoba czytająca książkę pobierze Twój adres z bazy, wtedy otrzymujesz automatycznie informację "potwierdź otrzymanie książki" (kolor czerwony), którą klikasz gdy paczka z przesyłką dojdzie do Ciebie pocztą.

5. Jak już potwierdziłaś(eś), że książka do Ciebie dotarła (klikając "potwierdzam..."), w wierszu odpowiadającym tej pozycji pojawia się informacja "pobierz adres do wysyłki" (kolor żółty). Gdy skończysz czytać i klikniesz w ten link, wtedy odczytujesz z bazy adres kolejnego czytelnika i powiadamiasz tę osobę o rozpoczęciu wysyłki książki. Nie klikaj w ten link przed końcem lektury, gdyż wtedy kolejny czytelnik otrzyma przedwcześnie informację o wysłaniu książki! Zawsze możesz ponownie wyświetlić adres - "pobierz ponownie adres do wysyłki" (pole w kolorze czerwonym).

6. Kiedy wyślesz książkę - czekasz tylko na potwierdzenie odebrania przesyłki przez kolejnego użytkownika (kolor żółty).

I to już koniec opisu mechanizmu działania Downoteki.

Może jeszcze warto abym napisał, że w kolumnie "Dostępność" znajdują się daty, od kiedy książka jest w Downotece. Obecnie są to daty odpowiadające chwili, w której moja Niezrównana Małżonka pracowicie "wklepała" dane o książkach do systemu. Gdy będą pojawiać się nowe książki, wtedy te daty okażą się przydatne np. do posortowania pozycji tak, aby nowości były na samej górze tabeli.

Wyszukiwanie na stronie dowolnego słowa jest proste - wciskamy Ctrl-F i w okienku na dole wpisujemy odpowiednią frazę.

Służę zawsze wyjaśnieniami

gr0szek